Fitness Salonu

Yarı olimpik yüzme havuzunun fitness salonunda kişiye özel programlar eşliğinde üyelerimizin spor yapmasına imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda bayan günlerinde aerobik ve plates çalışması yapılmaktadır. Kişinin kilo kontrolü yapılarak kendi adlarına çıkartılan çalışma kartları oluşturulur. Bu kartlardaki program 1 ay süreliğine yapılıp 1nci ayın bitiminde yeni program eşliğinde çalışmaları sağlanır. 1nci ayda hareket oranının artırılıp büyük kas gruplarının yanı sıra küçük kas gruplarınında çalıştırılması hedeflenmektedir. Kişiye özel ağırlık kullanacağı nasıl nefes alacağı ve kaç tekrarla yapılacağı anlatılır.

Fitness Programına Üyelik

Fitness paket programına üye olan üyelerimizin tesis de kalma süreleri 1 saat 30 dakika olup tesisimizde sadece fitness salonunu kullanmaktadırlar. Fitness üyelik sistemi 3 aylık 6 aylık ve yıllık olarak değişmektedir. Tesisde kalma süreleri 2 saat 15 dakika olup bu süre içerisinde üyelerimiz tesis de ki tüm faaliyetlerden yararlanmaktadırlar. Zaman ayarlamalarını kendileri yapar.

Dikkat edilmesi gereken konular

Antremana başlamadan önce risklerini öğrenmek gerekir. Uygun kıyafet giyilmeli ve özellikle spor ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Uzman eğitmenlerin vereceği antreman programına uyulmalıdır. Sakatlanmamak için antreman öncesi streching hareketleriyle adalenin ısınması gerekmektedir. Ağırlık egzersizinde hareketlerin nizami yapılması önemlidir. Yeni başlanıyorsa hafif bir antreman uygulanmalı zamanla ağırlıklar arttırılmalıdır. Ayrıca fitness sadece antremana dayanmaz, düzenli bir yaşamı ve konrollü bir beslenmeyi de gerekli kılar. Beslenme konusu fitness yapanlar için çok önemlidir ve bu sporda başarının temel ayaklarından biridir.

Fitness

Fitness kelime anlamı olarak ''Sağlıklı ve formda olmak''tır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur. Diğer bütün sporlardan farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli yada aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün spor dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmakadır. Her kişiye ve belirlenen amaca göre antreman programları farklılık arzeder. Fitness sporunda kesin bir antreman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında yada 35 yaşında bu spora başlayabilirsiniz. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antremanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm sağlar. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır. Metabolizmayı hızlandırır, enerjiyi arttırır, uykuyu düzenler. Psikolojik iyileşme sağlayarak stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski, eskiye kıyasla düşer. Kalori için de önerilir. Ancak şeker hastaları hastalık tipine göre doktorunun onaylayacağı bir antreman programıyla çalışılmalıdır.

Pilates Nedir?

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Buda dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilateste kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermezseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Her 10 kişiden 8'i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi alında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerileme, yorgunluk, ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayeti ortaya çıkıyor.

Aerobik Egzersizlerinin Amacı

Aerobik egzersizin temel hedefi, vücudun oksijen tüketim kapasitesini yükseltmek için fizik kondisyonunu güçlendirmektir. Dolayısıyla aerobik egzersizde sistemin temel hedefi; oksijen tüketimi yönlendiren, yürüten kalp ve akciğerin çalışma verimliliğini arttırmaktır. Aslında kelimenin ön takısı olan ''aero'' kelimesine baktığımızda, aerobik'in temelinde hava, yani insanoğlu için ön planda olan oksijen olduğu açıkça gözükmektedir.

Kilo verme çalışmalarında egzersizlerin aerobik karakterde olanları çok önemli bir yer tutmaktadır. Aerobik egzersizler, vücuda oksijen kazandıran ve oksijenin kullanım oranını arttıran aktivitelerdir. Günlük yaşamımızın bir parçası olan en basit aerobik egzersiz ''Yürüme''dir. Merdiven çıkma, dans etme, step yapma, bisiklete binme ve yüzme içiçe olduğumuz aerobikkarakterde egzersiz tipleridir. Fakat burada önemli olan bunları aklınıza geldikçe değil, düzenli fitness veya vücut geliştirme programları ile birlikte, tüm vücudu çalıştırabilecek şekilde ve bir yaşam tarzı haline getirerek uygulamak ve devam ettirmektir.

Aerobik egzersizde esas unsur, düzenli ve belirli sürelerde yapılarak, çalışmaların büyük kas grupları üzerinde yoğunlaştırılması ve kalp atım sayısının uygun düzeyde tutulmasıdır. Burada önemli olan, kalp atım sayısının dışına çıkmaması, sizi nefes nefese bırakacak ve kalp atışını zorlayacak bir çalışma temposuna girilmemesidir. Egzersiz programları ve aerobik hareketler insan yaşamında en önemli vazgeçilmez sağlık unsurudurlar. Yaşam tarzı ve kilo vermek, kiloyu kontrol etmek, tüm yaşamı daha sağlıklı ve formda geçirmek için bu tür egzersiz programlarının hiç ihmal edilmemesi gerekir.